Desk Top Racer/Wiki/Garage og biler

Gør din bil klar

Garage og biler

Byg forskellige opsætninger, og forstå hver egenskab.

Opdateret 28. oktober 2026·Dansk·Skærmbilleder på engelsk

Besked om offlinebelønning

Offlineindtægter tilføjes automatisk, når du vender tilbage. Åbn Garagen for at se kredit, mestring og fraværstid. Bekræft lukker kun beskeden.

Læs om oplåsning og grænser under Offlinebelønninger.

Din profil: navn og land

Øverst i Garagen står det flag og navn, som de andre kørere ser i løb, i Ligaen og på ranglisten. Klik på flaget eller navnet for at åbne Rediger profil.

  • Navn: op til 32 tegn. Et navn, der kun består af mellemrum eller usynlige tegn, afvises.
  • Land: vælg flaget på listen over lande.
  • Indtil du redigerer, bruger spillet navnet og landet fra din Steam-konto. Når du har gemt, gælder dit valg ved hvert login, også selvom noget ændrer sig på Steam.
  • Efter en redigering bliver den næste først mulig om 7 dage; vinduet viser, hvor lang tid der er tilbage.
  • Landet i din profil afgør din nationale rangliste i Ligaen.

Den aktive bil og Værkstedet

Garagen viser din aktive bil: Det er den, der deltager i løbene. Rundt om den ligger de seks udstyrspladser; højreklik på en plads åbner delens muligheder. Et klik på billedet af bilen åbner Værkstedet, hvor du skifter bil, køber nye biler og tilpasser hver enkelt af dem.

Når du aktiverer en anden bil, afmonteres intet: Den nye bil bruger straks delene fra det udstyrssæt, der er i brug. Bilskiftet gælder fra næste løbsdannelse.

Garagen bliver til højre, mens du gennemser Lageret til venstre. De seks pladser omkring bilen svarer til deltyperne. Klik for at forstørre.

Udstyrssæt

Dine dele er ikke bundet til én bil. Du sammensætter op til tre udstyrssæt, og enhver bil kan bruge et hvilket som helst af dem. Knapperne 1, 2 og 3 under bilen i Garagen skifter det sæt, der er i brug; den markerede knap er den aktive bils sæt.

  • Montering og afmontering gælder for det sæt, Garagen viser.
  • En del sidder i ét sæt ad gangen. Vil du bruge den i et andet, skal du først afmontere den.
  • Hver bil husker det sæt, den sidst brugte. En bil, du aktiverer for første gang, starter med det sæt, der var i brug.
  • Et skift af sæt gælder fra næste løbsdannelse.
  • I Sæsonen gemmer hvert udstyrssæt også sin egen fordeling af Sæsonpoint i blokken POINT ved siden af Kondition-bjælken.

En god vane er at have et sæt til hver type bane eller vejr og skifte mellem dem alt efter mesterskabet.

Knapperne 1, 2 og 3 skifter udstyrssæt. Delene rundt om bilen og egenskaberne skifter sammen med sættet. Klik for at forstørre.

Forstå de seks egenskaber

EGENSKABHvad den hjælper med
FARTEvnen til at opnå fart på langsider. Løser ikke alene et skarpt sving.
ACCELERATIONStart og genvinding af fart efter en nedbremsning.
BREMSEEVNENedbremsning og ydeevne i skarpe sving.
STABILITETEvnen til at tage sving og bevare kontrollen på krævende strækninger.
AERODYNAMIKYdeevne på langsider og i hurtige sving.
HOLDBARHEDMindre slitage pr. løb. Det er ikke bilens resterende Kondition.

Banerne blander langsider, åbne sving og skarpe sving. En specialisering, der er god på én bane, kan være en ulempe på en anden. Sammenlign delene, og find en kombination, der passer til dit næste mesterskab.

Også dagens vejr tæller med: Hver vejrtype øger vægten af én ydeevneegenskab i den dags løb. Holdbarhed påvirkes ikke af vejret.

Biler for Kredit og Premium Car Pack

Biler, der kan købes for Kredit, deler de samme basisstatistikker. Alle modeller tilgængelige for Kredit koster 5.000; startbilen er gratis. Den lyserøde cabriolet er Bil 5, efter den lilla bil, og kræver ingen DLC. Valget mellem disse biler er kosmetisk.

Service Hatch købes én gang via Steam med dens knap i Værkstedet, til prisen i din Steam-tegnebogs valuta. Den har Holdbarhed 150; de øvrige basisstatistikker er de samme som for bilerne for Kredit. DTR Signature købes på samme måde og har sin egen fordeling af basisstatistikker. VVS-varevogn købes også på denne måde og er stærk i Bremseevne. Hot Rod købes også på denne måde og har en dragracer-profil: stærk i Acceleration og Fart, med lidt lavere Bremseevne.

Rustvogn er en eventbil: Du køber den i Værkstedet for Spectrol, valutaen i Halloween-eventet, og den er stærk i Bremseevne, Stabilitet og Holdbarhed.

De tre Premium Car Pack-biler har deres egne statistikfordelinger og låses op samlet af pakken.

Garagebil 1StartbilTilgængelig fra starten
Garagebil 2Bil 25.000 Kredit
Garagebil 3Bil 35.000 Kredit
Garagebil 4Bil 45.000 Kredit
Garagebil 5Bil 55.000 Kredit
Service Hatch, bil 6 som engangskøbService HatchEngangskøb på Steam
DTR Signature, bil 7 som engangskøbDTR SignatureEngangskøb på Steam
VVS-varevogn, bil med engangskøb 8VVS-varevognEngangskøb på Steam
Rustvogn, eventbil 9Rustvogn500 Spectrol
Hot Rod, bil 10 som engangskøbHot RodEngangskøb på Steam
Premium Car Pack-bil 11Premium 1Premium Car Pack
Premium Car Pack-bil 12Premium 2Premium Car Pack
Premium Car Pack-bil 13Premium 3Premium Car Pack
Grundegenskaber før dele og bonusser
BilFARACCBRMSTAAERHLD
Startbil100100100100100100
Bil 2100100100100100100
Bil 3100100100100100100
Bil 4100100100100100100
Bil 5100100100100100100
Service Hatch100100100100100150
DTR Signature100100110110110100
VVS-varevogn100100125100100100
Rustvogn100100110110100110
Hot Rod11012595100100100
Premium 110010510512095135
Premium 212010510095105100
Premium 3105105105105105105

I tabellen betyder FAR = Fart; ACC = Acceleration; BRM = Bremseevne; STA = Stabilitet; AER = Aerodynamik; HLD = Holdbarhed. Numrene identificerer bilernes udseende ovenfor.

Kondition, slitage og nedbrud

Kondition er bilens tilstand og falder gennem løbene. Holdbarhed er en egenskab, der hjælper med at mindske slitagen. Løbet bruger den Kondition, bilen havde ved løbsdannelsen.

Ved maksimal Kondition sker der ingen nedbrud; risikoen stiger, når Konditionen falder. Minimal Kondition medfører et nedbrud. Hold musen over bjælken for at se risikooplysningerne.

Biler, der gennemfører løbet, slutter foran biler med nedbrud. Hvis flere biler bryder sammen, sorteres de efter deres fremgang ved udgåelsen og reglerne for lighed; et nedbrud betyder ikke automatisk den allersidste plads.

Tre reparationssituationer

SituationSådan fungerer det
Manuel reparationEn handling på den beskadigede aktive bil. Koster Kredit, ikke Skrot. Når et løb er dannet, gælder reparationen fra det næste.
Genopretning efter nedbrudReparerer bilen, så den kan fortsætte. Betalingen er begrænset til din tilgængelige saldo.
Automatisk reparation via MestringKontrollerer Konditionen efter slitage og belønning. Kræver tilstrækkelig saldo; ellers udføres den ikke.

Knuden AUTOMATISK REPARATION åbner automatisk reparation ved 25 % Kondition. BEREDSKAB tilføjer 5 procentpoint pr. niveau, op til 50 %. Se vejen i Mestringstræet.

Ekstra indhold

Spillets butik samler Premium Car Pack, depotudvidelse og soundtrack. Udvidelsen giver ti kassepladser, ikke ti pladser til dele. Bilpakken ændrer de tilgængelige biler; den øger ikke kassechancen.

Ejerskab af pakker kontrolleres, når du åbner spillet. Efter et køb opdateres fordelene ved at genåbne spillet.