Desk Top Racer/Wiki/Garage och bilar

Förbered din bil

Garage och bilar

Bygg olika uppsättningar och förstå vad varje egenskap gör.

Uppdaterad 28 oktober 2026·Svenska·Skärmbilder på engelska

Meddelande om offlinebelöning

Offlineintäkter läggs till automatiskt när du återvänder. Öppna Garaget för att se kredit, behärskning och frånvarotid. Bekräfta stänger bara meddelandet.

Läs om upplåsning och gränser under Offlinebelöningar.

Din profil: namn och land

Högst upp i Garaget visas flaggan och namnet som andra förare ser i lopp, i Ligan och på topplistan. Klicka på flaggan eller namnet för att öppna Redigera profil.

  • Namn: upp till 32 tecken. Ett namn som bara består av mellanslag eller osynliga tecken avvisas.
  • Land: välj flaggan i landslistan.
  • Tills du redigerar använder spelet namnet och landet från ditt Steam-konto. När du har sparat gäller ditt val vid varje inloggning, även om något ändras på Steam.
  • Efter en ändring blir nästa möjlig först om 7 dagar; fönstret visar hur lång tid som är kvar.
  • Landet i din profil avgör din nationella topplista i Ligan.

Den aktiva bilen och Verkstaden

Garaget visar din aktiva bil: Det är den som deltar i loppen. Runt den finns de sex utrustningsplatserna; högerklick på en plats öppnar delens alternativ. Ett klick på bilden av bilen öppnar Verkstaden, där du byter bil, köper nya bilar och anpassar var och en av dem.

När du aktiverar en annan bil tas ingenting bort: Den nya bilen använder direkt delarna i den utrustningsuppsättning som används. Bilbytet gäller från nästa loppsammansättning.

Garaget ligger kvar till höger medan du bläddrar i Inventariet till vänster. De sex platserna runt bilen motsvarar deltyperna. Klicka för att förstora.

Utrustningsuppsättningar

Dina delar är inte knutna till en bil. Du sätter ihop upp till tre utrustningsuppsättningar, och vilken bil som helst kan använda vilken som helst av dem. Knapparna 1, 2 och 3 under bilen i Garaget byter vilken uppsättning som används; den markerade knappen är den aktiva bilens uppsättning.

  • Att montera och ta bort delar gäller för den uppsättning som Garaget visar.
  • En del sitter i en uppsättning åt gången. Vill du använda den i en annan måste du först ta bort den.
  • Varje bil minns den uppsättning den använde senast. En bil som du aktiverar för första gången börjar med den uppsättning som användes.
  • Ett byte av uppsättning gäller från nästa loppsammansättning.
  • I Säsongen sparar varje utrustningsuppsättning också sin egen fördelning av Säsongspoäng i blocket POÄNG bredvid Kondition-stapeln.

En bra vana är att ha en uppsättning för varje typ av bana eller väder och växla mellan dem efter mästerskapet.

Knapparna 1, 2 och 3 byter utrustningsuppsättning. Delarna runt bilen och egenskaperna ändras tillsammans med uppsättningen. Klicka för att förstora.

Förstå de sex egenskaperna

EGENSKAPVad den hjälper med
HASTIGHETFörmågan att komma upp i fart på raksträckor. Löser inte ensam en snäv kurva.
ACCELERATIONStart och återhämtning av fart efter inbromsning.
BROMSFÖRMÅGAInbromsning och prestanda i snäva kurvor.
STABILITETFörmågan att ta kurvor och behålla kontrollen på krävande partier.
AERODYNAMIKPrestanda på raksträckor och i snabba kurvor.
HÅLLBARHETMindre slitage per lopp. Det är inte bilens återstående Kondition.

Banorna blandar raksträckor, öppna kurvor och snäva kurvor. En specialisering som gynnas på en bana kan vara en nackdel på en annan. Jämför delarna och hitta en kombination som passar nästa mästerskap.

Även dagens väder spelar in: Varje vädertyp ökar vikten av en prestandaegenskap i den dagens lopp. Hållbarhet påverkas inte av vädret.

Bilar för Kredit och Premium Car Pack

Bilar som kan köpas för Kredit delar samma grundstatistik. Alla modeller tillgängliga för Kredit kostar 5 000; startbilen är gratis. Den rosa cabrioleten är Bil 5, efter den lila bilen, och kräver ingen DLC. Valet mellan dessa bilar är kosmetiskt.

Service Hatch köps en enda gång via Steam med sin knapp i Verkstaden, till priset i din Steam-plånboks valuta. Den har Hållbarhet 150; övrig grundstatistik är densamma som för bilarna för Kredit. DTR Signature köps på samma sätt och har en egen fördelning av grundstatistik. Rörmokarskåpbil köps också på det här sättet och är stark i Bromsförmåga. Hot Rod köps också på det här sättet och har en dragracingprofil: stark i Acceleration och Hastighet, med något lägre Bromsförmåga.

Likbil är en eventbil: du köper den i Verkstaden för Spectrol, valutan i Halloween-eventet, och den är stark i Bromsförmåga, Stabilitet och Hållbarhet.

De tre Premium Car Pack-bilarna har sina egna statistikfördelningar och låses upp tillsammans av paketet.

Garagebil 1StartbilTillgänglig från början
Garagebil 2Bil 25 000 Kredit
Garagebil 3Bil 35 000 Kredit
Garagebil 4Bil 45 000 Kredit
Garagebil 5Bil 55 000 Kredit
Service Hatch, bil 6 som engångsköpService HatchEngångsköp på Steam
DTR Signature, bil 7 som engångsköpDTR SignatureEngångsköp på Steam
Rörmokarskåpbil, bil med engångsköp 8RörmokarskåpbilEngångsköp på Steam
Likbil, eventbil 9Likbil500 Spectrol
Hot Rod, bil 10 som engångsköpHot RodEngångsköp på Steam
Premium Car Pack-bil 11Premium 1Premium Car Pack
Premium Car Pack-bil 12Premium 2Premium Car Pack
Premium Car Pack-bil 13Premium 3Premium Car Pack
Grundegenskaper före delar och bonusar
BilHASACCBROSTAAERHÅL
Startbil100100100100100100
Bil 2100100100100100100
Bil 3100100100100100100
Bil 4100100100100100100
Bil 5100100100100100100
Service Hatch100100100100100150
DTR Signature100100110110110100
Rörmokarskåpbil100100125100100100
Likbil100100110110100110
Hot Rod11012595100100100
Premium 110010510512095135
Premium 212010510095105100
Premium 3105105105105105105

I tabellen betyder HAS = Hastighet; ACC = Acceleration; BRO = Bromsförmåga; STA = Stabilitet; AER = Aerodynamik; HÅL = Hållbarhet. Numren identifierar bilutseendena ovan.

Kondition, slitage och haveri

Kondition är bilens skick och sjunker genom loppen. Hållbarhet är en egenskap som hjälper till att minska slitaget. Loppet använder den Kondition som gällde när det sattes samman.

Vid maximal Kondition inträffar inga haverier; risken ökar när Konditionen sjunker. Minimal Kondition tvingar fram ett haveri. Håll muspekaren över mätaren för att se riskinformationen.

Bilar som slutför loppet hamnar före bilar som havererar. Om flera bilar havererar ordnas de efter hur långt de kom vid avbrottet och skiljereglerna; ett haveri betyder inte automatiskt allra sista plats.

Tre reparationssituationer

SituationSå fungerar det
Manuell reparationEn åtgärd på den skadade aktiva bilen. Kostar Kredit, inte Skrot. När ett lopp har satts samman gäller reparationen från nästa.
Återställning efter haveriReparerar bilen så att den kan fortsätta. Kostnaden begränsas till ditt tillgängliga saldo.
Automatisk reparation via BehärskningKontrollerar Konditionen efter slitage och belöning. Kräver tillräckligt saldo; annars utförs den inte.

Noden AUTOMATISK REPARATION låser upp automatisk reparation vid 25 % Kondition. BEREDSKAP lägger till 5 procentenheter per nivå, upp till 50 %. Se vägen i Behärskningsträdet.

Extrainnehåll

Spelets butik samlar Premium Car Pack, depåutökning och soundtrack. Utökningen ger tio lådplatser, inte tio platser för delar. Bilpaketet ändrar vilka bilar som är tillgängliga; det ökar inte lådchansen.

Ägandet av paketen kontrolleras när du går in i spelet. Efter ett köp uppdateras de tillgängliga fördelarna när du öppnar spelet igen.