Desk Top Racer/Wiki/Autotalli ja autot

Valmistele autosi

Autotalli ja autot

Rakenna erilaisia kokoonpanoja ja opi, mitä kukin ominaisuus tekee.

Päivitetty 28. lokakuuta 2026·Suomi·Englanninkieliset kuvakaappaukset

Offline-palkinnon ilmoitus

Offline-tuotot lisätään saldoon automaattisesti palatessasi. Avaa Autotalli nähdäksesi krediitin, mestaruuden ja poissaoloajan. Vahvista sulkee vain ilmoituksen.

Avaaminen ja rajat selitetään oppaassa Offline-palkinnot.

Profiilisi: nimi ja maa

Autotallin yläosassa näkyvät lippu ja nimi, jotka muut kuljettajat näkevät kilpailuissa, Liigassa ja sijoituslistalla. Avaa Muokkaa profiilia napsauttamalla lippua tai nimeä.

  • Nimi: enintään 32 merkkiä. Nimi, joka koostuu pelkistä välilyönneistä tai näkymättömistä merkeistä, hylätään.
  • Maa: valitse lippu maaluettelosta.
  • Kunnes muokkaat, peli käyttää Steam-tilisi nimeä ja maata. Tallentamisen jälkeen valintasi on voimassa jokaisella kirjautumisella, vaikka Steamissa jokin muuttuisi.
  • Muokkauksen jälkeen seuraava on mahdollinen vasta 7 päivän kuluttua; ikkuna näyttää, paljonko aikaa on jäljellä.
  • Profiilisi maa määrää maakohtaisen sijoituslistasi Liigassa.

Aktiivinen auto ja Verstas

Autotalli näyttää aktiivisen autosi: juuri se osallistuu kilpailuihin. Sen ympärillä on kuusi varustepaikkaa; varustepaikan napsautus hiiren oikealla painikkeella avaa osan toiminnot. Auton kuvan napsauttaminen avaa Verstaan, jossa vaihdat autoa, ostat uusia autoja ja muokkaat jokaista niistä.

Toisen auton aktivointi ei irrota mitään: käyttöön tuleva auto käyttää heti käytössä olevan varustesarjan osia. Auton vaihto tulee voimaan seuraavaa kilpailua muodostettaessa.

Autotalli pysyy oikealla, kun selaat Inventaariota vasemmalla. Kuusi paikkaa auton ympärillä vastaavat osatyyppejä. Suurenna napsauttamalla.

Varustesarjat

Osasi eivät ole sidottuja yhteen autoon. Voit koota enintään kolme varustesarjaa, ja mikä tahansa auto voi käyttää mitä tahansa niistä. Autotallissa auton alla olevat painikkeet 1, 2 ja 3 vaihtavat käytössä olevaa sarjaa; korostettu painike on aktiivisen auton varustesarja.

  • Asentaminen ja irrottaminen koskevat sitä varustesarjaa, jota Autotalli näyttää.
  • Osa voi olla vain yhdessä varustesarjassa kerrallaan. Jos haluat käyttää sitä toisessa, irrota se ensin.
  • Jokainen auto muistaa viimeksi käyttämänsä varustesarjan. Auto, jonka aktivoit ensimmäistä kertaa, saa käyttöönsä sillä hetkellä käytössä olleen sarjan.
  • Varustesarjan vaihto tulee voimaan seuraavaa kilpailua muodostettaessa.
  • Kaudella jokainen varustesarja tallentaa myös oman Kausipisteiden jakonsa PISTEET-lohkossa Kunto-palkin vieressä.

Hyvä tapa on pitää oma varustesarja kullekin ratatyypille tai säälle ja vaihtaa niiden välillä mestaruussarjan mukaan.

Painikkeet 1, 2 ja 3 vaihtavat varustesarjaa. Auton ympärillä olevat osat ja ominaisuudet vaihtuvat sarjan mukana. Suurenna napsauttamalla.

Ymmärrä kuusi ominaisuutta

OMINAISUUSMihin se auttaa
NOPEUSKyky saavuttaa nopeutta suorilla. Ei yksin ratkaise tiukkaa mutkaa.
KIIHDYTYSLähtö ja nopeuden palauttaminen hidastamisen jälkeen.
JARRUTUSHidastaminen ja suorituskyky tiukoissa mutkissa.
VAKAUSKyky ajaa mutkia ja säilyttää hallinta vaativilla osuuksilla.
AERODYNAMIIKKASuorituskyky suorilla ja nopeissa mutkissa.
KESTÄVYYSVähentää kulumista kilpailua kohti. Ei tarkoita auton jäljellä olevaa Kuntoa.

Radoilla yhdistyvät suorat, loivat mutkat ja tiukat mutkat. Yhdelle radalle sopiva erikoistuminen voi olla haitta toisella. Vertaa osia ja etsi seuraavaan mestaruussarjaasi sopiva kokonaisuus.

Myös päivän sää vaikuttaa laskelmaan: jokainen sää kasvattaa yhden suorituskykyominaisuuden painoa kyseisen päivän kilpailuissa. Sää ei vaikuta Kestävyyteen.

Krediitillä ostettavat autot ja Premium Car Pack

Krediitillä ostettavilla autoilla on samat perusominaisuudet. Kaikki Krediitillä ostettavat mallit maksavat 5 000; aloitusauto on ilmainen. Vaaleanpunainen avoauto on auto 5, violetin auton jälkeen, eikä se vaadi DLC:tä. Näiden autojen välinen valinta on kosmeettinen.

Service Hatch ostetaan kerran Steamin kautta sen omalla painikkeella Verstaassa, ja hinta näkyy lompakkosi valuutassa. Sen Kestävyys on 150; muut perusominaisuudet ovat samat kuin Krediitillä ostettavilla autoilla. DTR Signature ostetaan samalla tavalla, ja sillä on oma perusominaisuuksien jakaumansa. Putkimiehen pakettiauto ostetaan myös samalla tavalla, ja se on vahva Jarrutuksessa. Hot Rod ostetaan myös samalla tavalla, ja se on kiihdytykseen tehty auto: vahva Kiihdytyksessä ja Nopeudessa, Jarrutus hieman heikompi.

Ruumisauto on tapahtuma-auto: se ostetaan Verstaassa Spectrolilla, Halloween-tapahtuman valuutalla, ja se on vahva Jarrutuksessa, Vakaudessa ja Kestävyydessä.

Premium Car Packin kolmella autolla on omat ominaisuusjakaumansa, ja paketti avaa ne kaikki yhdessä.

Autotallin auto 1AloitusautoKäytettävissä alusta alkaen
Autotallin auto 2Auto 25 000 Krediittiä
Autotallin auto 3Auto 35 000 Krediittiä
Autotallin auto 4Auto 45 000 Krediittiä
Autotallin auto 5Auto 55 000 Krediittiä
Service Hatch, kertaostoksena hankittava auto 6Service HatchKertaosto Steamissa
DTR Signature, kertaostoksena hankittava auto 7DTR SignatureKertaosto Steamissa
Putkimiehen pakettiauto, kertaostoauto 8Putkimiehen pakettiautoKertaosto Steamissa
Ruumisauto, tapahtuma-auto 9Ruumisauto500 Spectrol
Hot Rod, kertaostoauto 10Hot RodKertaosto Steamissa
Premium Car Packin auto 11Premium 1Premium Car Pack
Premium Car Packin auto 12Premium 2Premium Car Pack
Premium Car Packin auto 13Premium 3Premium Car Pack
Perusominaisuudet ennen osia ja bonuksia
AutoNOPKIIJARVAKAERKES
Aloitusauto100100100100100100
Auto 2100100100100100100
Auto 3100100100100100100
Auto 4100100100100100100
Auto 5100100100100100100
Service Hatch100100100100100150
DTR Signature100100110110110100
Putkimiehen pakettiauto100100125100100100
Ruumisauto100100110110100110
Hot Rod11012595100100100
Premium 110010510512095135
Premium 212010510095105100
Premium 3105105105105105105

Taulukossa NOP = Nopeus; KII = Kiihdytys; JAR = Jarrutus; VAK = Vakaus; AER = Aerodynamiikka; KES = Kestävyys. Numerot yksilöivät yllä näkyvät ulkoasut.

Kunto, kuluminen ja rikkoutuminen

Kunto kuvaa auton tilaa ja heikkenee kilpailuissa. Kestävyys on ominaisuus, joka vähentää tätä kulumista. Kilpailussa käytetään Kuntoa, joka autolla oli kilpailua muodostettaessa.

Täydellä Kunnolla rikkoutumista ei tapahdu; Kunnon heikentyessä riski kasvaa. Alin Kunto pakottaa rikkoutumisen. Vie hiiri palkin päälle nähdäksesi riskitiedon.

Kilpailun maaliin ajavat sijoittuvat rikkoutuneiden autojen edelle. Jos useita autoja rikkoutuu, ne järjestetään keskeytyshetken etenemisen ja tasatilannesääntöjen perusteella; rikkoutuminen ei automaattisesti tarkoita viimeistä sijaa.

Kolme korjaustilannetta

TilanneNäin se toimii
Manuaalinen korjausToiminto vaurioituneelle aktiiviselle autolle. Maksaa Krediittiä, ei Romua. Kun kilpailu on muodostettu, korjaus vaikuttaa seuraavaan kilpailuun.
Palautus rikkoutumisen jälkeenKorjaa auton jatkamista varten. Veloitus on enintään käytettävissä oleva saldo.
Mestaruuden ItsekorjausTarkistaa Kunnon kulumisen ja palkinnon jälkeen. Vaatii riittävän saldon; muuten korjausta ei tehdä.

ITSEKORJAUS-solmu avaa itsekorjauksen 25 %:n Kunnossa. VALMIUS lisää 5 prosenttiyksikköä tasoa kohti, enintään 50 %:iin. Katso reitti Mestaruuspuusta.

Lisäsisältö

Pelin kauppa kokoaa Premium Car Packin, Varaston laajennuksen ja ääniraidan. Laajennus lisää kymmenen laatikkopaikkaa, ei kymmentä osapaikkaa. Autopaketti muuttaa käytettävissä olevia autoja; se ei lisää laatikon saamisen todennäköisyyttä.

Pakettien omistajuus tarkistetaan peliin tullessa. Oston jälkeen pelin avaaminen uudelleen päivittää käytettävissä olevat edut.